
ТАНЦОВА ФОРМАЦИЯ ПО ПРОЕКТ "ЕДНАКВИ В МНОГООБРАЗИЕТО"
Повече снимки можете да видите на facebook страницата на училището
ТЕАТРАЛНА ФОРМАЦИЯ ПО ПРОЕКТ "ЕДНАКВИ В МНОГООБРАЗИЕТО"
Повече снимки можете да видите на facebook страницата на училището

Повече снимки можете да видите на facebook страницата на училището

СЕМИНАР ПО ПРОЕКТ "ЕДНАКВИ В МНОГООБРАЗИЕТО"

Семинарът започна с легенда за произхода на ромите и филм за ценностите на ромския етнос. След това лекторът подробно запозна учителите със самоопределянето, груповото разнообразие и културното наследство на ромите. Интересни за присъстващите бяха интерактивните упражнения, предложени в процеса на работа, и дискусиите по наболели проблеми в ромската общност.
В третия модул на обучението бяха засегнати важни въпроси, свързани със социализацията на ромските деца и технологията за работа с ромските семейства.
ИНТЕРВЮ С ВИКТОРИЯ НЕДКОВА, ДИРЕКТОР НА 2.ОУ „ХРИСТО СМИРНЕНСКИ” – БЕРКОВИЦА И РЪКОВОДИТЕЛ НА ПРОЕКТ „ЕДНАКВИ В МНОГООБРАЗИЕТО”, ФИНАНСИРАН ОТ ЦОИДУЕМ,
ДОГОВОР № БС-33. 12 – 2 – 020
1.Какви са целите на проекта „ЕДНАКВИ В МНОГООБРАЗИЕТО”, който се изпълнява във Вашето училище?
Проектът „ЕДНАКВИ В МНОГООБРАЗИЕТО” е финансиран от Центъра за образование и интеграция на деца и ученици от етническите малцинства и има за цел създаване на комплексна среда от подкрепящи мерки за улесняване на образователното и социалното интегриране на децата от етнически произход и техните семейства. Основните цели, които си поставяме, изпълнявайки този проект, са обхващане и задържане в образователната система на децата и учениците от етническите малцинства, чрез осигуряване на равен достъп до качествено образование в мултикултурна среда и съхраняване и развитие на културната им идентичност.
2. Коя е основната идея на проекта?
Основна иновативна идея на проекта е обучението в дух на толерантност и недискриминация в училището чрез съхраняване и развиване на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства. Идеята се осъществи чрез обособяване на смесени групи, включващи деца от различни етноси, които участват в изпълнението на дейностите по проекта. Така децата от различен етнически произход се опознават един друг.
3. Кои са основните дейности, които се изпълняват по проекта?
Дейностите са насочени към съхраняване и развиване на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства в интеграционна мултикултурна среда. Обособена е ТЕАТРАЛНА ФОРМАЦИЯ и ТАНЦОВА ФОРМАЦИЯ /за ППГ/, с които се цели да се подобри социалната адаптация в условията на мултиетническа среда, спомагаща за развиване на чувството за успех на ученика. Други дейности по проекта, позиционирани в Консултативен кабинет (на територията на училището), са свързани с провеждане на разяснителни, информационни и мотивационни срещи с учениците и техните родители. В рамките на обучителни сесии, относно ползите от обучението, се решава основен проблем чрез осъществяване на форми за ефективна работа с родители, които възпрепятстват децата си да посещават училище.
Дейността „Обучения на учители, работещи в мултикултурна среда с включен компонент „Интеркултурна компетентност” е обезпечена от университетски преподаватели. Целта на обученията е подобряване на процеса на взаимодействие между педагозите и учениците от етнически произход при отчитане на особеностите на социокултурния им произход.
За подсигуряване присъствието на децата в училище и участието им в дейностите по проекта е заложена дейност свързана с транспортирането им от квартал ‘’Раковица” до училището.
4. Кои са целевите групи, обхвнати от проекта?
Целевите групи, обхванати от проекта, включват ромски и български деца на възраст от 5 до 14 години, ромски семейства и педагогически специалисти.
НАШИТЕ БРОШУРИ